تبلیغات
بابک سیستم - Phenom پردازنده چهار هسته ای از AMD

به وبلاگ بابك سیستم خوش آمدید. هدف از ساخت این وبلاگ آموزش رایگان مباحث كامپیوتر به تمام ایرانیان در سراسر دنیاست. برای یادگیری بهتر و ساده تر، مطالب به زبان محاوره ای نوشته شده است. تمامی مطالب موجود در این وبلاگ دست نوشته های خود بوده و از منابع دیگری تهیه و استفاده نشده است و كپی برداری بدون ذكر منبع از مطالب شرعاً اشكال داشته و قانوناً پیگیری خواهد شد.

        

لوگوی وبلاگ

جستجونظر سنجی

کدامیک از مطالب سایت بیشتر مورد توجه شماست؟


خبرنامه

برای آگاهی از تغییرات وبلاگ و آپدیت شدن آن ایمیل خود را وارد کنید .

Phenom پردازنده چهار هسته ای از AMD

مرتبط با : سخت افزار ,


Phenom

Phenom

بعد از حدود یک سال تأخیر، شرکت AMD اولین پردازنده چهار هسته ای خود را معرفی کرد. ( ژانویه 2008 ) هر چند این تأخیر یک ساله تعادل بازار را برای مدتی طولانی در بازار پردازنده ها و به نفع شرکت Intel به هم زده بود اما اکنون به نظر می رسد بازار به سمت ثبات حرکت می کند. اولین پردازنده چهار هسته ای شرکت AMD که نام Phenom را به خود گرفته است در حقیقت اولین پردازنده ای است که ذاتاً و از ابتدا به معماری چهار هسته ای طراحی شده است.

بر خلاف Intel که دو هسته از پردازنده های Core2 Duol خود را در یک بسته بندی قرار داده و آن ها را به عنوان یک پردازنده چهار هسته ای به فروش می رساند، AMD با استفاده از یک معماری جدید هر چهار هسته را بر روی یک چیپ اجرا کرده و یک پردازنده چهار هسته ای کامل را به وجود آورده است. به همین دلیل پردازنده های جدید Phenom دارای هسته بزرگی با مساحت 285 میلیمتر مربع هستند که شامل600 میلیون ترانزیستور است. AMD با اعمال تغییراتی بر روی معماری این پردازنده های جدید توانسته تعداد دستورالعمل های قابل اجرا در هر سیکل کلاک را افزایش دهد. به نظر می رسد بخشی از افزایش بیش از دو برابری تعداد ترانزیستورها نسبت به پردازنده های Athlon 64 X2 که دارای 227 میلیون ترانزیستور بودند به همین بهینه سازی ها مربوط باشد. AMD پردازنده های Phenom را با استفاده از پروسه ساخت 65 نانومتری که در تعدادی از پردازنده های دو هسته ای خود نیز آن را مورد استفاده قرار داده بود، تولید می کند. البته این شرکت اعلام کرده است در اوایل سال 2008 پروسه ساخت پردازنده های خود را تا 45 نانومتر کاهش خواهد داد. ایجاد چهارهسته بر روی یک ویفر می تواند مشکلاتی را در زمینه تولید به وجود آورد. برای مثال حتی اگر یکی از هسته ها قادر به کار نباشد، به ناچار چیپ غیر قابل استفاده خواهد بود. اما AMD برای این مشکل نیز چاره ای اندیشیده است. این شرکت اعلام کرده چیپ هایی که تنها یک هسته آن غیر قابل استفاده است را به شکل پردازنده های سه هسته ای به بازار عرضه خواهد کرد. در حال حاضر پردازنده Phenom در سه مدل و با نام های Phenom 9700,9600,9500 به بازار عرضه شده است. فرکانس کاری این پردازنده ها به ترتیب برابر با 2.4 ، 2.3 ، 2.2 گیگاهرتز است. البته AMD اعلام کرده است که در اولین گام قصد رقابت با پردازنده های با کارایی بالای سری Intel Core2 Quad را ندارد و قصد دارد با حفظ سیاست عرضه پردازنده های با کارایی مناسب و قیمت پایین، بازار سیستم های چهار هسته ای با قیمت متوسط را بدست آورد.

شرکت AMD همزمان با عرضه پردازنده های Phenom، معماری جدیدی را نیز با نام معماری Stars عرضه کرده است. این معماری که پیش از این با نام معماری K10 شناخته می شد، مدت زیادی در حال توسعه بوده است. به دلیل استفاده از این معماری جدید که بهینه سازی هایی را بر روی هسته های پردازشی انجام داده است، شاهد افزایش میزان کارایی نسبت به فرکانس کاری هستیم. به گونه ای که پردازنده هایی که از این معماری استفاده می کنند قادر هستند تا در فرکانس کاری برابر دستورالعمل های بیشتری رو نسبت به پردازنده های Athlon 64 x2 اجرا کنند.

با توجه به نوع معماری یک پارچه به کار رفته در پردازنده های Phenom شرکت AMD توانسته است از یک حافظه نهان سطح 3 ( L3 Cache ) در پردازنده های چهار هسته ای خود استفاده کند. هر هسته در این پردازنده ها دارای حافظه نهان سطح 2 ( L2 Cache ) مخصوص به خود با ظرفت 512 کیلوبایت است و در نهایت تمامی هسته ها به 2 مگابایت حافظه نهان سطح 3 ( L3 Cache ) اشتراکی دسترسی دارند.

در نهایت بر خلاف پردازنده های Athlon 64 x2 که از گذرگاه HyperTransport 2.0 برای انتقال داده ها بین پردازنده و چیپ ست استفاده می کردند، پردازنده های جدید Phenom از گذرگاه HyperTransport 3.0 برای اینکار استفاده می کنند. پهنای باند نسخه اول که در فرکانس 1600 مگاهرتز عمل می کرد برابر با 6.4 گیگابایت بر ثانیه بود. نسخه دوم نیز با استفاده از فرکانس 2000 مگاهرتز دارای پهنای باند برابر با 8 گیگابایت بر ثانیه است. اما این نسخه جدید با استفاده از فرکانس کاری 3600 مگاهرتز پهنای باند را تا حد 20.8 گیگابایت بر ثانیه، بیش ار دوبرابر افزایش داده و سبب افزایش کارایی در هنگام اجرای عملکردهایی چون پردازش تصاویر سه بعدی خواهد شد. این مشخصه مخصوصاً هنگامی که از چندین کارت گرافیک در پیکره بندی CrossFire استفاده می شود توانایی های خود را به نمایش خواهد گذاشت. می توان پردازنده های جدید Phenom را بر روی چیپ ست هایی که ازسوکت AM2 پشتیبانی می کنند نیز مورد استفاده قرار داد. اما برای دستیابی به بالاترین کارایی شما باید از مادربوردهایی استفاده کنین که سوکت AM2+ را مورد استفاده قرار می دهند. در حال حاضر تعدادی از مادربوردها با استفاده از چیپ ست های AMD 790 و AMD 790 X و AMD 770 و با پشتیبانی از سوکت جدید AM2+ وارد بازار شده اند. شرکتهای سازنده مادربورد نیز بلافاصله آغاز به پشتیبانی از این پردازنده ها با عرضه مادربوردهای جدید خود نموده اند. برای مثال شرکت GIGABYTE چهار مدل از مادربوردهای خود را برای پشتیبانی از این پردازنده ها معرفی و بازار عرضه کرده است:

GA-MA770-DS3 - GA-MA790X-DS4 - GA-MV790FX-DQ6 - GA-MA790FX-DS5


[ نویسنده : بابک سیستم ] [ نظرات و سوالات شما [] ][ لینک ثابت ] [ بالای صفحه ]

صفحات 

This Template Designed by Babak.M Copyright © 2009 BABAK SYSTEM