تبلیغات
بابک سیستم - نکاتی راجع به پرینتر

به وبلاگ بابك سیستم خوش آمدید. هدف از ساخت این وبلاگ آموزش رایگان مباحث كامپیوتر به تمام ایرانیان در سراسر دنیاست. برای یادگیری بهتر و ساده تر، مطالب به زبان محاوره ای نوشته شده است. تمامی مطالب موجود در این وبلاگ دست نوشته های خود بوده و از منابع دیگری تهیه و استفاده نشده است و كپی برداری بدون ذكر منبع از مطالب شرعاً اشكال داشته و قانوناً پیگیری خواهد شد.

        

لوگوی وبلاگ

جستجونظر سنجی

کدامیک از مطالب سایت بیشتر مورد توجه شماست؟


خبرنامه

برای آگاهی از تغییرات وبلاگ و آپدیت شدن آن ایمیل خود را وارد کنید .

نکاتی راجع به پرینتر

مرتبط با : سخت افزار ,


این روزا پرینتر یکی از قطعات لازمه یک کامپیوتر شده. می دونین که پرینتر به سه دسته لیزری، جوهرافشان و سوزنی تقسیم می شه:

این روزا پرینتر یکی از قطعات لازمه یک کامپیوتر شده. می دونین که پرینتر به سه دسته لیزری، جوهرافشان و سوزنی تقسیم می شه:

پرینترهای سوزنی قدیمی ترین نوع پرینتر هستن که هد اونها شامل تعداد زیادی سوزن هست که هنگام چاپ، سوزنهایی که باعث به وجود اومدن طرحی که توسط شما در حافظه پرینتر قرار داده شده فعال می شن و پس از برخورد نوک سوزنها با جوهر، سوزنها به کاغذ برخورد کرده و اون طرح رو روی کاغذ پیاده می کنن.

پرینترهای لیزری با استفاده از لیزر، رنگ رو به کاغذ انتقال می دن. در این نوع پرینترها شما بهترین کیفیت چاپ رو خواهید داشت ( چه رنگی و چه سیاه و سفید ). به علت وضوح خیلی زیاد این پرینترها در چاپ عکس و استفاده از لیزر در اون، قیمت اونها خیلی بالاتر از انواع جوهرافشان و سوزنیه.

اما بیشتر برای مصارف خانگی از پرینترهای جوهرافشان استفاده می شه. کارکرد این پرینترها به این شکل هست که یک هد در امتداد کاغذ حرکت می کنه و جوهر روی کاغذ پاشیده می شه. مصرف جوهر در این پرینترها بیشتر از بقیه پرینترهاست. پرینترهای جوهرافشان دارای چند محفظه مختلف کارتریج ( ۲ یا ۴ و یا ۶ و یا ۸ محفظه ) هستن. کارتریج قطعه ای هست که جوهر درون اون قرار می گیره و بعد به هد انتقال پیدا می کنه. چهار رنگ یعنی مشکی، آبی، صورتی و زرد اصلی ترین رنگهای کارتریج رو تشکیل می دن. مثلاً شما در پرینتری با دو محفظه کارتریج دارای یک کارتریج مشکی به صورت مجزا و یک کارتریج سه رنگ ( آبی، صورتی و زرد )  هستین. اما در پرینتری با چهار محفظه کارتریج  شما دارای چهار کارتریج مجزا به صورت چهار رنگ اصلی هستین. مسلماً پرینتری که محفظه کارتریج اون بیشتر باشه، کیفیت چاپ بهتری رو هم خواهد داشت. چون تعداد رنگها بیشتر و به صورت مجرا تعبیه شده اند.

جوهر داخل کارتریج هم به صورتهای مختلفی وجود داره. مثلاً در پرینترهای EPSON کارتریج  اونها با جوهرهای جامد پُر شده ولی در پرینترهای hp کارتریج اونها با جوهر مایع پُر شده. قیمت پرینترهای جوهرافشان از ۴۰ هزار تومان به بالا شروع می شه. یادتون باشه قبل از خرید حتماً به فکر جوهرهای کارتریج پرینتر خود باشین. پرینتری که با یک بار شارژ کارتریج هزینه زیادی رو به دنبال داشته باشه اصلاً مقرون به صرفه نیست. در اینجا من چند نکته در مورد نگهداری پرینتر رو براتون شرح می دم:

۱ـ بعد از هر جابجایی پرینتر، اون رو به مدت نیم الی یک ساعت خاموش و در جایی ثابت قرار بدین.

۲ـ به هیچ عنوان پرینتر رو در جای شیبدار قرار ندین.

۳ـ سعی کنین هر چند روز نازل تست رو اجرا کنین.

۴ـ به صورت پی درپی و همیشگی هد رو تمیز نکنین چون باعث فرسودگی هد می شه. سعی کنین همه پرینت های خود رو در یک زمان و بعد از تمیز کردن هد انجام بدین.

۵ـ هیچ وقت کارتریج های پرینتر رو از جای خود خارج نکنین مگر مواقعی که می خواهین کارتریج رو عوض کنین.

۶ـ سعی کنین هنته ای یک بار، یک پرینت ساده بگیرین تا جوهرهای داخل کارتریج خشک نشن.

۷ـ اگه دنبال خرید کارتریج برای پرینتر هستین، کاملاً لارج باشین. چون کارتریج های تقلبی هد پرینتر شما رو از بین خواهند برد.

۸ـ از ورود گرد وخاک وغبار به داخل پرینتر جلوگیری کنین.

۹ـ برای مصرف کمتر جوهر در چاپ حتماً dpi مناسبی رو انتخاب کنین.


[ نویسنده : بابک سیستم ] [ نظرات و سوالات شما [] ][ لینک ثابت ] [ بالای صفحه ]

صفحات 

This Template Designed by Babak.M Copyright © 2009 BABAK SYSTEM