تبلیغات
بابک سیستم - راهنمای خرید اسپیکر

به وبلاگ بابك سیستم خوش آمدید. هدف از ساخت این وبلاگ آموزش رایگان مباحث كامپیوتر به تمام ایرانیان در سراسر دنیاست. برای یادگیری بهتر و ساده تر، مطالب به زبان محاوره ای نوشته شده است. تمامی مطالب موجود در این وبلاگ دست نوشته های خود بوده و از منابع دیگری تهیه و استفاده نشده است و كپی برداری بدون ذكر منبع از مطالب شرعاً اشكال داشته و قانوناً پیگیری خواهد شد.

        

لوگوی وبلاگ

جستجونظر سنجی

کدامیک از مطالب سایت بیشتر مورد توجه شماست؟


خبرنامه

برای آگاهی از تغییرات وبلاگ و آپدیت شدن آن ایمیل خود را وارد کنید .

راهنمای خرید اسپیکر

مرتبط با : راهنمای خرید انواع سخت افزار ,


این روزا اکثراً همه دنبال گرفتن یک صدای خوب از کامپیوتر و یا DVD Player هستن. مخصوصاً با اومدن DVD و صدای دالبی اون نیاز بیشتری به یک Speaker قدرتمند احساس می شه. Speaker ها به چند مدل مختلف تقسیم می شن:

۲.۱ ، ۳.۱ ، ۵.۱ و ۷.۱ و یا به اونها ۲ یا ۴ یا ۶ یا ۸ کانال نیز گفته می شه.

در سیستم ۲.۱ یا ۲ کانال شما فقط ۲ بلندگو خواهید داشت.

در سیستم ۳.۱ یا ۴ کانال شما ۲ بلندگو و یک ساب ووفر ویا ۴ بلندگو خواهید داشت.

در سیستم ۵.۱ یا ۶ کانال شما ۵ بلندگو به همراه یک ساب ووفر خواهید داشت.

در سیستم ۷.۱ یا ۸ کانال شما ۷ بلندگو به همراه یک ساب ووفر خواهید داشت.

شاید می پرسین این همه بلندگو چه فایده ای داره. باید بگم که بلندگوی زیاد صرفاً برای تولید صدای زیاد و قوی نیست بلکه در کنار اون برای تولید صدای سه بعدی طراحی شدن. مثلاً شما در سیستم ۵.۱ یا ۶ کانال صدایی کاملاً سه بعدی خواهید داشت. یادتون باشه بلندگوها باید در جای مناسب خود قرار داشته باشن تا بتونین صدای سه بعدی اونها رو بشنوین. شما در سیستم ۵.۱ یا ۶ کانال باید ۲ تا از بلندگوها را جلوی خود یکی سمت راست و دیگری رو سمت چپ قرار بدین. به بلندگوی جلو سمت راست ( شمال شرق شما ) Front R و به بلندگوی جلو سمت چپ ( شمال غرب شما ) Front L گفته می شه. دو بلندگوی دیگه رو پشت سر خود و یکی سمت راست و دیگری رو سمت چپ قرار بدین. به بلندگوی عقب سمت راست ( جنوب شرق شما ) Rear R و به بلندگوی عقب سمت چپ ( جنوب غرب شما ) Rear R گفته می شه. بلندگوی باقیمانده که به بلندگوی Center معروف هست رو باید در کنار ساب ووفر و در کنار میز کامپیوتر خود قرار بدین به طوری که روبروی شما باشن نه سمت چپ و نه راست. معمولاً Center رو روی ساب ووفر قرار می دن تا صداهاشون با هم ترکیب بشن. اگه بلندگوها رو به این شکل قرار داده باشین، صدایی کاملاً و ۱۰۰٪ سه بعدی خواهید داشت. مثلاً اگه شما در حال بازی کردن ماشین هستین، اگه اتومبیلی از سمت راست بیاد و از شما سبقت بگیره شما صدا رو اول ازبلندگوی Rear R می شنوین بعد کم کم صدا در این بلندگو کم می شه ( هم زمان با سرعت اتومبیل ) و کم کم بلندگوی Front R شروع به پخش صدا می کنه یعنی صدا از پشت به جلو و فقط در سمت راست هدایت می شه. برای بازیهای حرفه ای اگه شما از این نوع Speaker ها داشته باشین، لذت بازی برای شما چند برابر می شه. کاربرد صدای سه بعدی فقط برای بازی نیست بلکه شما وقتی به موزیک هم گوش می دین صدایی سه بعدی خواهید داشت.

و حالا سیستم ۷.۱ یا ۸ کانال که به صدای دالبی معروف شده، مخصوص فیلمها و بازیهای DVD طراحی شدن. در این سیستم به غیر از جاهای بلندگوها که در سیستم قبلی معرفی کردم، ۲ بلندگوی دیگه نیز باقی می مونه که یکی از اونها در سمت راست و دیگری در سمت چپ شما قرار می گیرن که به بلندگوهای Right و Left معروف هستن. حالا شما تصور کنین که چه صدای سه بعدی خواهید داشت. اگه در همون بازی ماشین یک اتومبیل از سمت راست شما سبقت بگیره، صدا از داخل ۳ بلندگوی سمت راست از عقب به جلو دست به دست می شه نه از ۲ بلندگو. پس ۱۰۰٪ جذاب تر خواهد بود. و یا اگه در حال دیدن فیلمی به صورت DVD هستین، اگه انفجاری در سمت چپ تصویر اتفاق بیافته، شما صدا رو به نسبت زاویه فقط از بلندگوهای سمت چپ می شنوین. در این سیستم فیلمها و بازی ها بیشتر روی شما تاثیر می گذاره و واستون لذت بخشه. یادتون نره وقت خرید این نوع Speaker ها دقت کنین یا پایه جهت نصب و یا قابلیت نصب شدن روی دیوار داشته باشن وگرنه کلی دردسر دارین تا بتونین تنظیمشون کنین. اگه قرار دادن بلندگوها در کنار شما صحیح نباشه، شما اصلاً صدای خوبی نخواهید داشت. این رو هم بگم که شما باید کارت صدای مربوط به Speaker مورد نظرتون رو هم داشته باشین. یعنی اگه می خواهین Speaker ۵.۱ داشته باشین باید حتما کارت صداتون هم ۵.۱ باشه. اگه می خواهین از سیستم ۸ کانال استفاده کنین باید DVD Player خانگی و یا کارت صدای ۷.۱ روی کامپیوترتون داشته باشین.


[ نویسنده : بابک سیستم ] [ نظرات و سوالات شما [] ][ لینک ثابت ] [ بالای صفحه ]

صفحات 

This Template Designed by Babak.M Copyright © 2009 BABAK SYSTEM