تبلیغات
بابک سیستم - تفاوت کارت گرافیک AGP با PCI Express

به وبلاگ بابك سیستم خوش آمدید. هدف از ساخت این وبلاگ آموزش رایگان مباحث كامپیوتر به تمام ایرانیان در سراسر دنیاست. برای یادگیری بهتر و ساده تر، مطالب به زبان محاوره ای نوشته شده است. تمامی مطالب موجود در این وبلاگ دست نوشته های خود بوده و از منابع دیگری تهیه و استفاده نشده است و كپی برداری بدون ذكر منبع از مطالب شرعاً اشكال داشته و قانوناً پیگیری خواهد شد.

        

لوگوی وبلاگ

جستجونظر سنجی

کدامیک از مطالب سایت بیشتر مورد توجه شماست؟


خبرنامه

برای آگاهی از تغییرات وبلاگ و آپدیت شدن آن ایمیل خود را وارد کنید .

تفاوت کارت گرافیک AGP با PCI Express

مرتبط با : سخت افزار ,


در مورد تفاوت بین کارت گرافیک های AGP با PCI EXPRESS به زبان ساده توضیحی رو براتون آماده كردم.

 در مورد تفاوت بین کارت گرافیک های AGP با PCI EXPRESS به زبان ساده توضیحی رو براتون آماده كردم.

کارت گرافیک هایی که قبلا تولید می شد و الان كمترتولید می شه با نام AGP اسم گذاری می شدن که خود AGP هم به سه دسته : X8 , X4 , X2 تقسیم می شه که شما در AGP 2X سرعت کمتر و در AGP 8X سرعت بیشتری رو برای پردازش دارین.

اما با تولید CPU های LGA , Athlon 64 یک سری کارت گرافیک جدید با نام PCI EXPRESS به بازار اومدن که برای این نوع CPU ها طراحی شدن.

PCI EXPRESS از نظر شکلی چندان تفاوتی با AGP نداره. تنها فرقی که در ظاهر با هم دارن در قسمتیه که بهMain Board  وصل می شن. اگه می پرسین که سرعت کدوم بیشتره باید این اطمینان رو بهتون بدم که ۱۰۰٪ PCI EXPRESS سرعت بیشتری برای پردازش معادل X16 داره که نسبت به بهترین نوع AGP دو برابره. البته شما ممکنه کارت گرافیکی رو از نوع AGP تهیه کنین که از نظر Memory قویتر از PCI EXPRESS  باشه اما از نظر پردازش هرگز به سرعت PCI EXPRESS نمی رسه.

اگه از کسی بپرسین کارت گرافیک تو چیه، می گه ۲۵۶ یا ۱۲۸. اکثراً همه فکر می کنن همه چیز یک کارت گرافیک فقط به Memory اون بستگی داره اما این طور نیست. شما می تونین یک کارت گرافیک ۱۲۸ رو ۲۵ هزار تومان خریداری کنین اما کارت گرافیک ۱۲۸ هم وجود داره که قیمت اون ۲۱۰ هزار تومانه!!! حتماً می خواین بدونین فرقشون چیه. علت این قضیه بر می گرده به این که بهتون گفتم همه چیز یک کارت گرافیک فقط Memory اون نیست. پنچ چیز مهم قدرت و قیمت یک کارت گرافیک رو تعیین می کنه:

۱ـ PCI Express یا AGP بودن اون. ۲ـ Memory Size ( مقدار حافظه ) ۳ـ Memory Bus ( حافظه پردازش، مقدار و ترکیب رنگ در یک کارت گرافیک ) ۴ـ نوع چیپ. ۵ـ نوع حافظه یا Memory. 

PCI Express یا AGP بودن رو که در بالا کامل براتون توضیح دادم. کارت گرافیک های PCI Express گران تر ازAGP هستن.

Memory Size: این حافظه مقدار فضایی هست که اطلاعات داخل اون ذخیره می شه. هر چقدر این فضا بیشتر باشه، سرعت نیز بیشتر خواهد بود. حافظه هایی که در حال حاضر وجود دارن عبارتند از: 64 ، 128 ، 256 و 512 مگـابـایــت ( Mg ). بیشتر بودن مقدار حافظه باعث بالا رفتن سرعت و همچنین قیمت یک کارت گرافیک می شه.

Memory Bus: یکی از مهمترین قسمت های یک کارت گرافیک، Memory Bus اونه که به چهار دسته تقسیم می شه:

Memury Bus 256bit , Memory Bus 128bit , Memory Bus 64bit Memory Bus 512bit در اینجا هم هر چقدر Memory Bus یک کارت گرافیک بیشتر باشه، قدرت پردازش و تفكیك رنگ اون نیز بیشتره.

نوع چیپ هم کم اهمیت نیست. چیپ ها نیز دارای مدل هستن: چیپ ATI که به کارت گرافیک های Radeon معروفند؛ چیپ nVIDIA که به کارت گرافیک های Geforce معروف هستن. چیپ های دیگه ای هم مثل VIA وجود دارن اما بهترین و معروفترین چیپ ها، همون دو مدل بالا هستن. کارت گرافیک هایی که چیپ اونها  nVIDIA باشه، قیمت بیشتری نسبت به چیپ ATI دارن.

یک چیز دیگه هم که اکثراً ‌ازش بی خبرهستن و نکته مهمی هم هست، نوع حافظه یا Memory یک کارت گرافیکه. کارت گرافیک هایی هستن که خود اونها Memory ندارن و مقدار حافظه مورد نیازشون رو از RAM کامپیوتر شما می گیرن و باعث کندی کامپیوترتون می شن. این نوع Memory ها به Turbo Cashe و یا On Board معروفند. شاید کلمه On Board رو قبلاً هم شنیده باشین. یک سری Main Board هستن که نیازی به کارت گرافیک ندارن و مقدارMemory مورد نیاز خود را همونطورکه گفتم از RAM کامپیوتر شما برداشت می کنن. این نوع  Memory ها حتی اگه حافظه اونها ۲۵۶ هم باشه، اصلاً چیز خوبی برای استفاده مخصوصاً در کارهای گرافیکی سنگین نیستن چون شما ضمن اینکه کارت گرافیک تون اصلاً‌ حافظه ای نداره، بلکه با این کار سرعت RAM و همچنین کامپیوترتون به شکل قابل توجهی پایین میاد. قیمت این نوع کارت گرافیک ها خیلی پایینه. مثلاً شما یک کارت گرافیک ۲۵۶ از نوع حافظه Turbo Cashe حتی با این که PCI Express هم هست رو می تونین با 40 هزار تومان تهیه کنین. اما اگه کارت گرافیک شما Turbo Cashe نباشه قیمت اون خیلی بیشترازاین حرفاست. مثلاً یک کارت گرافیک با حافظه ۲۵۶ و Memory Bus 128bit با چیپ ATI از نوع PCI Express قیمتی معادل ۱۱۰ هزار تومان داره و یا یک کارت گرافیک با حافظه ۲۵۶ و  Memory Bus 256bit با چیپ nVIDIA قیمتی معادل ۲۲۰ هزار تومان داره. پس به واضح دیدین که Memory Bus و چیپ چقدر در قیمت و سرعت یک کارت گرافیک تاثیر داره. حالا یک مثال از نوع AGP براتون می زنم؛ یک کارت گرافیک با حافظه ۲۵۶ و Memory Bus 128bit با چیپ nVIDIA قیمتی معادل 80 هزار تومان داره. موقع خرید کارت گرافیک به Memory Bus اون خیلی توجه کنین.

یادتون باشه که نوع مارک کارت گرافیک هم در كیفیت و قیمت اون تاثیر داره. 

در دو تصویر بالا، كارت گرافیك Radeon X1300 Pro با چیپ ATI رو مشاهده می كنین. این دو كارت گرافیك از نظر تمامی امكانات با هم برابر هستند. تنها تفاوتشون در AGP و PCI Express بودن اونهاست.

تصویر سمت چپ ( بورد قرمز ) از نوع AGP می باشد.

تصویر سمت راست ( بورد آبی ) از نوع PCI Express می باشد.

همانطور كه مشاهده می كنین، تنها فرق ظاهریشون در قسمتی هست كه به مادربورد متصل می شن.


[ نویسنده : بابک سیستم ] [ نظرات و سوالات شما [] ][ لینک ثابت ] [ بالای صفحه ]

صفحات 

This Template Designed by Babak.M Copyright © 2009 BABAK SYSTEM