تبلیغات
بابک سیستم - تفاوتهای IDE با Sata

به وبلاگ بابك سیستم خوش آمدید. هدف از ساخت این وبلاگ آموزش رایگان مباحث كامپیوتر به تمام ایرانیان در سراسر دنیاست. برای یادگیری بهتر و ساده تر، مطالب به زبان محاوره ای نوشته شده است. تمامی مطالب موجود در این وبلاگ دست نوشته های خود بوده و از منابع دیگری تهیه و استفاده نشده است و كپی برداری بدون ذكر منبع از مطالب شرعاً اشكال داشته و قانوناً پیگیری خواهد شد.

        

لوگوی وبلاگ

جستجونظر سنجی

کدامیک از مطالب سایت بیشتر مورد توجه شماست؟


خبرنامه

برای آگاهی از تغییرات وبلاگ و آپدیت شدن آن ایمیل خود را وارد کنید .

تفاوتهای IDE با Sata

مرتبط با : آموزشهای مختلف كامپیوتر ,


اگه داخل کیس کامپیوترتون رو دیده باشین ممکنه یک یا چند کابل پهن و به صورت رشته رشته و به هم متصل رو دیده باشین.

اگه داخل کیس کامپیوترتون رو دیده باشین ممکنه یک یا چند کابل پهن و به صورت رشته رشته و به هم متصل رو دیده باشین. این کابل ها همون کابل IDE هست که اطلاعات رو از Optic Drive و هارد دیسک به Main Board و یا از Main Board به Optic Drive و هارد دیسک انتقال می دن.

منظور از Optic Drive قطعاتی مثل DVD.RW,CDRW,DVD-ROM,CD-ROM هست.

در واقع این کابل باعث می شه که شما بتونین اطلاعاتی رو از داخل CD و به وسیله CD-ROM به هارد دیسک منتقل کنین و یا همچنین اطلاعاتی رو از هارد دیسک و برای رایت کردن به CD.RW منتقل کنین. بنابراین اگه این کابل وجود نداشته باشه حتی ویندوز قادر به شناسایی Optic شما نخواهد بود. IDE نوع دیگری هم به نام IDE RAID نیز داره که بیشتربرای یک سری هارد دیسک های خاص کاربرد داره. برای تبادل اطلاعات بین فلاپی درایو و بقیه قسمتها نیز از کابل IDE مخصوص فلاپی درایو استفاده می شه که از نظر ظاهری نیز کمی با IDE های دیگه تفاوت داره.

اما نزدیک به دو سال از تولید کابل SATA برای اینگونه قطعات می گذره. اما در حال حاضر بیشتر برای هارد دیسک از کابل SATA استفاده می شه. SATA هم بسیار جمع و جور تر از IDE هست و هم از نظر سرعت تبادل اطلاعات کاملاً نسبت به IDE برتری داره.

برای استفاده از کابل SATA چند نکته رو باید بدونین:

۱- Main Board شما حتماً باید SATA ساپورت باشه. یعنی باید چند ورودی کابل SATA داشته باشه.

۲- Optic Drive و یا هارد دیسک شما باید حتماً از نوع SATA باشن. یادتون باشه که Optic Drive و هارد دیسک IDE رو نمی تونین به وسیله کابل SATA به Main Board متصل کنین.

۳- برای استفاده از Optic Drive و یا هارد دیسک SATA حتماً باید از کابل برق مخصوص SATA نیز استفاده کنین ( کابل برق SATA کابل مخصوصیه که یک سمت اون به Optic Drive و هارد دیسک و یک سمت دیگه اون به یکی از برق های معمولی پاور کیس وصل می شه ).

شما با هر کابل IDE می تونین ۲ هارد دیسک و یا Optic Drive رو به Main Board متصل کنین اما باید نحوه تنظیم Slave و Master رو هم بلد باشین. اما هر کابل SATA فقط برای یک هارد دیسک و یا Optic Drive قابل استفاده می باشه.

فراموش نکنین که سرعت تبادل اطلاعات SATA کاملاً بیشتر و قابل مشاهده تر از IDE هست.

همچنین سرعت تبادل اطلاعات خود Optic Drive و یا هارد دیسک طراحی شده از نوع  SATA نیز بیشتر از نوع IDE اونه.


[ نویسنده : بابک سیستم ] [ نظرات و سوالات شما [] ][ لینک ثابت ] [ بالای صفحه ]

صفحات 

This Template Designed by Babak.M Copyright © 2009 BABAK SYSTEM