تبلیغات
بابک سیستم - نحوه تنظیم Slave و Master

به وبلاگ بابك سیستم خوش آمدید. هدف از ساخت این وبلاگ آموزش رایگان مباحث كامپیوتر به تمام ایرانیان در سراسر دنیاست. برای یادگیری بهتر و ساده تر، مطالب به زبان محاوره ای نوشته شده است. تمامی مطالب موجود در این وبلاگ دست نوشته های خود بوده و از منابع دیگری تهیه و استفاده نشده است و كپی برداری بدون ذكر منبع از مطالب شرعاً اشكال داشته و قانوناً پیگیری خواهد شد.

        

لوگوی وبلاگ

جستجونظر سنجی

کدامیک از مطالب سایت بیشتر مورد توجه شماست؟


خبرنامه

برای آگاهی از تغییرات وبلاگ و آپدیت شدن آن ایمیل خود را وارد کنید .

نحوه تنظیم Slave و Master

مرتبط با : آموزشهای مختلف كامپیوتر ,


شاید شما بعد از نصب یک Optic Drive و یا هارد دیسک جدید به کامپیوترتون متوجه بشین که با وجود قرار گرفتن صحیح کابل IDE در جای خودش،

شاید شما بعد از نصب یک Optic Drive و یا هارد دیسک جدید به کامپیوترتون متوجه بشین که با وجود قرار گرفتن صحیح کابل IDE در جای خودش، هنوز ویندوز قادر به شناسایی اون نیست. دلیل بروز چنین مشکلی تنظیم نبودن صحیح Slave و Master هست. در اینجا من براتون طریقه کامل این تنظیم رو توضیح می دم:

هر کابل IDE دارای ۳ پورت هست که یکی از اونها به Main Board و دوتای دیگه که نزدیک به هم نیز هستن به Optic Drive و هارد دیسک وصل می شن. از اون ۲ پورت باقی مونده، ( پورت اول رو که در ابتدای کابل قرار داره رو باید به Main Board وصل کنین ) یکی در انتهای کابل قرار داره و دیگری در وسط کابل. یادتون باشه همیشه پورتی که در انتهای کابل قرار داره Master و پورتی که در وسط کابل قرار داره Slave نامیده می شه و همیشه باید اونها رو در جای مخصوص خودشون قرار بدین. حتماً می پرسین که جای اونها کجاست؟!!

اگه پشت Optic Drive و هارد دیسک کامپیوترتون رو نگاه کنین می بینین که در کنار ورودی کابل IDE سه جفت فلز سوزنی شکل وجود داره که یکی جامپر به صورت عمودی روی یک جفت از اونها قرار داره. اگه جامپر روی جفت سمت راست باشه، Optic Drive در حالت Master قرار گرفته و اگه جامپر روی جفت وسط باشه، در حالت Slave می باشه. پس اگه Optic Drive شما روی حالت Master بود، حتماً باید پورت انتهای کابل IDE رو به اون وصل کنین و اگه در حالت Slave بود باید پورت میانی کابل IDE رو به اون وصل کنین. یک مثال ساده براتون میزنم:

فرض می کنیم در کیس شما CD-ROM در قسمت بالای کیس قرار گرفته و شما اقدام به خرید یک CD.RW نموده اید و اون رو بر روی کیس و زیر CD-ROM قرار داده این. حالا باید جامپر CD-ROM رو روی جفت سمت راست یعنی Master قرار بدین و جامپر CD.RW رو که احتمالاً از قبل روی Master تنظیم شده رو جا به جا کرده و روی جفت وسطی قرار بدین. در آخر هم قسمت میانی کابل IDE رو به CD.RW و قسمت انتهایی اون رو به CD-ROM وصل کنین. حالا ویندوز بدون هیچ مشکلی ۲ درایو شما رو نصب می کنه.

اما برای تنظیم Slave و Master هارد دیسک باید به نکته دیگه ای توجه کنین. اکثراً بر روی هارد دیسک های IDE ، نقشه قسمت سوزنی شکل کنار ورودی IDE کشیده شده و شما باید جامپر اون رو از طریق اون نقشه تنظیم کنین. به مثال دیگه ای توجه کنین:

شما می خواهین یک CD-ROM و هارد دیسک رو به وسیله یک کابل IDE به Main Board وصل کنین. در ابتدای کار چون هارد دیسک در قسمت پایین تری از کیس قرار می گیره، طبق نقشه بر روی هارد دیسک جامپر اون رو در حالت Slave و همچنین جامپر CD-ROM رو روی حالت Master قرار بدین. بعد هم قسمت میانی کابل IDE رو به هارد دیسک و قسمت انتهایی اون رو به CD-ROM وصل کنین.

بهتره که برای هارد دیسک ( برای افزایش سرعت ) از یک IDE مجزا استفاده کنین. اما در مواردی که این امکان وجود نداره می تونین از تنظیم Slave و Master استفاده کنین.

در ویندوز Optic Drive ی که در حالت Master هست، به صورت اولین درایو بعد از فلاپی و Optic Drive ی که در حالت Slave هست، به صورت دومین درایو بعد از فلاپی نمایش داده می شه. 


[ نویسنده : بابک سیستم ] [ نظرات و سوالات شما [] ][ لینک ثابت ] [ بالای صفحه ]

صفحات 

This Template Designed by Babak.M Copyright © 2009 BABAK SYSTEM